Naše kone v športe

2014 -SVETOVÁ SEZÓNA V PODANÍ MARTINA MAIVALDA A GOMBY

Česko-slovenská dvojica, Martin Maivald a kobyla motešického chovu Furioso XXII-7/Gomba, majú za sebou veľmi úspešnú sezónu.

Po skvelom výkone na CCI*** v poľskom Strzegome koncom júna, kde v medzinárodnej konkurencii 32. štartujúcich obsadili 5. miesto, bolo čerešničkou na torte úspešné absolvovanie náročnej súťaže všestrannosti na Svetových jazdeckých hrách (World Equestrian Games – WEG) v Normandii.

Martin a Gomba si aj v tomto preteku na úrovni CCI**** , kde sa predstavili  najzvučnejšie mená svetovej špičky všestrannosti, počínali bravúrne.

 

Ako už je vo všestrannosti pravidlom, aj na WEG prvý súťažný deň patril drezúre. Presnejšie, prvé 2 dni, keďže vzhľadom na počet štartujúcich nebolo časovo zvládnuteľné drezúrne skúšky absolvovať v priebehu jedného dňa.  Naša dvojica sa odprezentovala počas prvého dňa, 27. augusta, a za svoj výkon od rozhodcov obdržala 59,11%, čiže 61,3 trestného bodu. Drezúra rozhodne nie je Gombinou najobľúbenejšou časťou súťaží všestrannosti, berie ju skôr ako povinnú jazdu pred crossom, ktorý  si naplno užíva. V dejisku WEG sa však nenechala zahanbiť a predviedla drezúru, aká na podujatie takejto úrovne patrí a naplnila, ba možno až predčila Martinove očakávania:

„Vjazd do obdĺžnika prebehol v kľude, čo nie je u Gomby vždy pravidlom. V tomto trende pokračovala ďalej – šla pekne dopredu a cvik po cviku som sa viac a viac uvoľňoval. Užil som si každú časť úlohy a vzhľadom na to, že na takýchto pretekoch sme štartovali po prvý krát bol som s hodnotením veľmi spokojný.”

Rozhodcovia boli prísni a aj malé chyby trestali znížením bodov. Napriek tomu výsledných 61,3 trestného bodu predstavovalo slušnú východziu pozíciu pre sobotný cross.“

Na august nezvyčajne daždivé počasie sa negatívne podpísalo najmä pod priebeh cross-country.  Napriek tomu, že dráha v žrebčíne Le Pin je technicky výborne vybavená odvodňovacími kanálmi a drenážou,  bola po dňoch vytrvalého dažda podmáčaná, čo sťažilo podmienky už beztak náročnej súťaže. Ďalšou výzvou boli kopce na dráhe, do ktorých bolo osadených niekoľko skokov vrátane kombinácií.  Z 91 štartov bolo len 37 jázd čistých, s tým, že nikomu sa nepodarilo splniť náročný časový limit 10 minút 30 sekúnd. Celkovo 28 dvojíc cross-country nedokončilo, čo sa však netýkalo Martina a Gomby.

Tí absolvovali trať s jedným zaváhaním, ktorým si vyslúžili 20 trestných bodov. Ďalších 78 trestných bodov obdržali za prekročenie prísneho časového limitu. A ako cross-country hodnotil Martin?:

„Na dráhe sme mali jeden nepríjemný kontakt s prekážkou, zosunuli sme sa pod triplebar s priekopou. Dostali sme sa pod neho tak blízko, že odskok už nebol možný, za čo sme obdržali penalizáciu. Chvíľu sa zdalo, že Gombu bolí noha, no rýchlo sa však spamätala a mohli sme pokračovať ďalej. Napriek tejto nepríjemnosti a ťažkému terénu, ktorý dal Gombe celkom zabrať sme si v jednej z najobtiažnejších pasáží, na prekážkach 29-31, trúfli na priamu variantu, napriek tomu, že sme pôvodne mali v pláne tú ľahšiu. Každopádne, potlesk divákov nás veľmi povzbudil a po absolvovaní prvých pár skokov obavy opadli a vedel som, že to zvládneme.“

V nedeľu, 31. augusta, na hlavnom štadióne v Caen Martin s Gombou parkúrom zavŕšili ich pôsobenie na WEG. Náročný parkúr pod drobnohľadom viac ako 20 tisíc divákov absolvovali s 3 chybami na prekážkach, za čo zinkasovali 12 trestných bodov a ďalší bod si pripísali za prekročenie časového limitu. A ako záverečnú etapu na WEG videl Martin?:

„Mal som zmiešané pocity, bol som sklamaný a spokojný zároveň.”Samozrejme, bol som rád, že sme súťaž dokončili, avšak mrzela ma penalizácia na parkúre. Najmä chybe na záverečnom skoku som mohol predísť. Bohužiaľ som neskoro zareagoval po predošlom dvojskoku, v dištanci som stratil rytmus a následne z toho bola zbytočná chyba. Tie dve zaváhania predtým  boli skôr také nešťastné chyby, ale tej tretej som mohol ozaj zabrániť.“

V pondelok, 1. septembra, sa naša česko-slovenská ekipa šťastne vrátila do domovskej stajne na Čiernej Vode pri Bratislave. Gomba sa po náročnom výkone výborne zotavila a užíva si zaslúžený odpočinok, než začne trénovať na ďalšiu sezónu.  Martin je s účasťou na WEG veľmi spokojný:

„Bol to úžasný zážitok a skúsenosť! Rád by som poďakoval nielen mojej skvelej štvornohej sparing partnerke Gombe, ale aj celému teamu, ktorý bol s nami priamo v Normandii, všetkým, čo na nás mysleli a držali nám palce, a v neposlednom rade sponzorom Bestovice a Eggersmann CZ a MVDr. Zuzane Eibner Staššíkovej za výbornú starostlivosť o Gombu.“